25-03-2018
 
 
 
  :: Ana Menü
 
 
Son Eklenenler
 
Duyurular
AKIL İÇİN YOL BİRDİR

(THERE İS but
ONE WAY for REASON)
       
(linkleriSAĞ TIKLAYIN
lütfen)

Çanakkale Savaşı
konusunda Düşündüklerim
http://www.dailymotion.
com/video/x8zr78Şu görüntüye de
             bir bakın isterseniz

 
Önerdiğimiz sayfalar:
M. SAİD ÇEKMEGİL 
anısına
https://www.facebook.com/
groups/35152852543/?mul
ti_permalinks=1015385
0899667544&notif_t=grou
p_highlights&notif_id=147
2405452361090
Nuri BİRTEK
                kardeşimizin
(facebook sayfasından 
              ilginç tespitler)
https://www.facebook.
com/nuri.birtek
Raci DURCAN
                  kardeşimizin
(facebook sayfasından
             ilginç tahliller)
https://www.facebook.com
/raci.durcan?fref=tsMesut TORAMAN
                   kardeşimizin
(facebook sayfasından
dikkate değer görüşler)
https://www.facebook.
com/mesut.toraman.52

M. Selami Çekmegil 
                          kimdir!

    ____________________
BU SİTE
    Selami ÇEKMEGİL’in
Yeğenleri:
    MelikeTANBERK ve 
    Fatih ZEYVELİ'nin
 beyaz.net ekibi ile birlikte
      M.Said ÇEKMEGİL 
  anısına ARMAĞANIDIR!  


   Anasayfa
Anasayfa
SİPAHİLER
Kullanıcı Oylama: / 9
Yazar Yavuz Bülent BAKİLER   
14-02-2006
Image

Ben al atı seviyorum, al atın hali başka

Çıkıp geldim Edirne'den Bizans surları önüne

Korkum yok kafirden, korkum yok surdan

Yeter ki şahlansın al atlar altımızda

Al atlara can kurban…


Ben kır atı seviyorum, kır atın hali başka

Kalkın binin kıratlara gaza vaktidir

Çekin kılıçları kından

Bu şafak vakti, ilk safta kıratlarla beraber

Şimşek gibi geçeceğiz Sen Romen kapısından…

Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 15-02-2006 )
Devamı...
UMARIM AZ ÖLÜRÜZ
Kullanıcı Oylama: / 14
Yazar Engin Ardıç   
14-02-2006
Image
Şimdi kesin kanaat getirdim, bu savaş mutlaka çıkacak.

Ortalığı birbirine katan ünlü karikatür, dört ay önce yayınlanmış! Tepki gösterenlere daha geçen gün duyurulmuş. Biryerlerden üfürülmüş. Öyle ya, hangi ülkede hangi Müslüman okuyucu kıytırık bir Danimarka gazetesini her gün bulacak, alacak da hangi dilbilgisiyle izleyecek?

Amaç, bir taşla birkaç kuş vurmaktır. Hem Türkiye gibi bir ülkenin Avrupa Birliği'ne girmesi "tehlikesini" önleyecekler, hem de İran'a yapılacak saldırının "psikolojik altyapısını" geliştirecekler.

Eskiden, iki doğu ülkesinin sultanı savaşacakları zaman, işe birbirlerine küfür mektupları göndererek başlarlar, hem karşı tarafı sinirlendirir, kızıştırır, hem de kendilerine psikolojik destek ve gerekçe yaratırlardı... Ona benzedi.
Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 08-11-2007 )
Devamı...
KİTABI ANLAMAK MI KİTAB'TAN ANLAMAK MI?
Kullanıcı Oylama: / 15
Yazar RACİ DURCAN   
06-02-2006
 Image                                                         

                                                           RACİ DURCAN   


   Avukatlık bürosunun kütüphanesi ciltlerle kitap doluydu. Çoğu, ilgili hukukun kanun maddelerini ihtiva ediyordu. ‘Bütün bunları nasıl aklınızda tutuyorsunuz? Çok zeki insanlar olmalısınız’ diye takıldım.

   Hayatı düzenlemek üzere konulmuş olan kurallar anlamına gelen kanun maddeleri hakikaten yazılı olarak görüldüklerinde büyük hacim tutmaktalar. Bunu bir kütüphanede karşınıza kitap olarak çıktıklarında daha rahat anlayabiliyorsunuz.  Değil öğrenmek, sadece okumak için bile oldukça geniş zaman gerekiyor. Bir vatandaş olarak kurallara uymak hepimizin görevi. Aksi durumda sorumluluk üstleniyor ve cezalandırılıyoruz. Peki bu kadar çok kanunu nasıl bileceğiz ki onları ihlal edip cezaya muhatap olmayalım?

Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 07-02-2006 )
Devamı...
YOLUMUZ UZUN ve ÇETİN: İÇİMİZE GİDİYORUZ
Kullanıcı Oylama: / 17
Yazar Necmettin EVCİ   
06-02-2006
Image

Hicret, zora kanırtılmış zamanı kendine bükmektir. Her şeyi yerli yerine
koymak için boydan boya tarihi, zamanı, ufukları yürümektir. Hicret Kâbe'yi
işaret taşı bilerek yeryüzüne açılmaktır. Hicret medeniyet atlasını
alnımızdaki secde izleriyle yeniden şekillendirme kararlılığıdır. Hicreti
anlamaksızın başkentlere yürüyüş olmaz. Kalbimize yönelmeyen yürüyüş
yeryüzüne ulaşmaz.
Hicret cesaret, güven, korkusuzluk ve olgunluktur. Hicret sadece esaretten
kurtuluş değil hele kaçış hiç değil, esareti kuşatmaya doğru bir hamle, bir
kalkışma, bir yürüyüştür. Hicret mazlum ve onurlu cesarettir. Hicret
yitirdiklerimizi aramak ve bulmaya çabalamaktır. Bu gün tüm insanlık içinden
ve dışından şeytanın açık, acımasız,  kaba, küt kuşatması altındaysa hicret
kaçınılmaz demektir. Nereye gidilmeli, neyi/nereyi bulmalı? Neyimizi
yitirdiğimizi hatırlamaya çalışmak hicretin ilk hareketi olmalıdır.
Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 07-02-2006 )
Devamı...
DÜNYA HAYATI OYUN VE EĞLENCEDİR
Kullanıcı Oylama: / 25
Yazar Raci Durcan   
30-01-2006
 Image

    Bu çok bilinen ayet mealini yanlış mı yorumluyoruz? Bana öyle geldi.

     Bir bayram ziyaretinde karşılaştığım dostum ‘bütün servetimi kaybettim’ dedi gülümseyerek. Görüşmeyeli çok olmamıştı. Bu kısa süre zarfında ne olmuştu da servetini kaybetmişti? Hemen aklıma borsa geldi. Borsa oyuncusu olduğunu, aldığı kağıtların seyrini heyacanla takip ettiğini ve oradaki kazançlarıyla ilgili bizlerle sohbet etmekten hoşlandığını biliyordum. Fakat yüzünde servetini kaybetmiş bir insanın o acınası ve ağlamaklı ifadesi yoktu. Hatta gülüyordu. Ben ‘borsada mı?’ diye sordum. ‘Evet’ dedi keyifle. Sonra borsada bir ara çok kazandığını, evler arabalar aldığını fakat sonunda yaptığı yanlış bir yatırımdan dolayı bütün servetini yitirdiğini anlattı. Böyle büyük bir kaybı bu kayıtsız haliyle anlatması olayın ciddiyetiyle bağdaşmıyordu. Çünkü normal halde harcamalarında ince hesaplı ve çok düşünceli hareket ediyor, mesela senet imzalatmadan ve sağlam kefil göstermeden kimseye borç para vermiyordu. Şimdiki kayıtsızlığı ya artık hayatı fazla ciddiye almadığını yani; önemli bir tavır değişikliğini,  ya da şaka yaptığını gösteriyordu. Ne olduğunu anlamaya çalışırken içeriden küçük bir çocuk koşarak gelip babasının kucağına atladı: ‘Baba bir kere daha oynayalım ne olur!’ diye yalvarmaya başladı.

   Meğer biz içeride sohbete dalmışken o gidip çocuklarla yeni çıkan ve çocukların çok ilgisini çeken şu borsa oyunu oynamış. Kaybettiğini söylediği serveti de orada yitirmiş. Şimdi hep beraber gülüyorduk. Giden onca servet kimseyi şoka sokmamış hatta bir eğlence konusu dahi olmuştu.

Yorum yazınız (0 Yorum)
Devamı...
İŞTE ÇEKMEGİL, M, SAİD
Kullanıcı Oylama: / 21
Yazar Başken TV. Son Nokta Programın'dan:   
23-01-2006
Başken TV. Son Nokta Programın’dan:

Mustafa Başoğlu 

Bugün İslam alimi diyebileceğimiz bir kişinin, Mehmet Sait Çekmegil büyüğümüzün özelliklerini anlatacağız. Selami Çekmegil sayın Çekmegilin oğlu; babasını anlatacak. Onun Türk toplumuna kazandırdıklarını oğlundan öğreneceğiz. Malatya’nın 2001 yılının 5, ayında gittiğimde bana bir kitabını hediye etti.Image “Mustafa Başoğlu bey kardeşim .ziyaretime geldi. Ziyaretim anısına bu kitabı imzalayıp ona hediye ediyorum. Kendim için bir mutlululuk sayıyorum.” Dedi. İslam’a hizmet etmiş bir insanın hediye ettiği kitabın kütüphanemde olmasından son derece mutluluk duydum. Kitabın adı, Vahye göre büyük zulüm. Bu kitabın çok değerli bir kitap olduğunu Prof. Dr. Ali Nihat Eskioğlu, Prof. Dr. Nail Akman, Doç Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Hekimoğlu İsmail, Doç. Dr. Mikail Bayram, kitabı özetleyerek, bu kitabın değeri üzerine düşünceler  belirtmişlerdir. Bunlar, din alanında tanıdığımız uzmanlarımız. Başka bir kitap daha hediye etmişti bana: İman. Oğlu Selami Çekmegil’le aşağı yukarı otuz yılık bir tanışmışlığımız vardır. Bana geldiği zamanlarda Kriter diye bir dergi çıkarırdı onun fasiküllerini getirir ve bana babasından bahsederdi. Babasının daha küçük hacimli kitaplarından bana hediye etti. Kendisini evinde ziyaret ettim. Rahatsızdı buna rağmen bizimle son derece ilgilendi. Merhum Çekmegil 50 kitap yazmış bunların 5 tanesi şiir kitabı. Tabi ki bir de şairlik özelliği var onu da oğlundan öğrenmiş olacağız. Böylece ben size sayın Çekmegil’i tanıtmaya çalıştım. Söz şimdi oğlu Çekmegil de. Babanız bir ay önce hakkın rahmetine kavuştu siz babanızı nasıl tanıdınız babanızın özellikleri nelerdi.? Malatyada doğan, orada büyüyen aynı zamanda iyi bir terzi olan babanız bu işlere neden heves sardı ve ne gibi katkıları oldu bunları sizden dinleyelim. Buyurun:

Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 23-01-2006 )
Devamı...
SAĞLIKLI BESLENME ŞART
Kullanıcı Oylama: / 12
Yazar Taha Kıvanç   
23-01-2006
Image


 Televizyonda en fazla kulak kabartılan haberler hangi konuda biliyor musunuz? Cevabı hemen vereyim: Sağlık... Sağlıkla ilgili olan her şey çok geniş bir kitle tarafından çok dikkatle izleniyor. İnsanlar zengin olmasalar da sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorlar...
Modern hayat bize rahat yaşama imkânı armağan ediyor, ama sağlığımızı da zorluyor. İnsanlar artık daha az fizikî çaba gösterir haldeler, yemeğe daha az zaman ayırabiliyorlar... Geçen gün, ABD'nin kurucu kadrosundan Abraham Lincoln'ı konu alan TV dizisine ilişkin bir değerlendirme okurken karşıma çıkan uyarı aklımı başıma getirdi. "O dönemle ilgili önemli kişilikleri canlandıran artistler fazlaca kilolu" diyordu değerlendirmeyi yapan ve ekliyordu: "Oysa, dönemin beslenme özellikleri sebebiyle insanlar ince ve sağlıklı görünümlüydü..."
Son zamanlarda, biraz da bu yüzden, televizyonlardaki sağlık programlarına çağrıldığımda "Hayır" diyemiyorum... Görüntümle ve alışkanlıklarımla olmasa da, bildiklerimle ve benim üzerimden verilecek mesajlarla başkalarını uyarma görevimi yerine getirmiş olurum. Böyle düşünüyorum. Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 05-10-2008 )
Devamı...
'YAŞAMAK ÖLDÜRÜYOR BENİ'
Kullanıcı Oylama: / 20
Yazar Necmettin Evci   
23-01-2006
O asil Fransız öldürmenlerinin(!) kurşunlaya kurşunlaya bitiremedikleri bir halkın yaşamın dışına atılmış, Paris’in tırnak uçlarına itilmiş bilmem kaçıncı kuşaktan Arap kökenli iki kardeşten daha savunmasız olanının sözü, yaşamın veya ölümün sivri uçları gibi batıyor en duyarlı yerime. ‘Yaşamak beni öldürüyor.’ diyor, bulunduğu dar aralıkta var olma şansını kim bilir kaçıncı son hamlesiyle denerken kapıların umuda kapandığı ya da umutsuzluğa açıldığı bir anda teninin rengi uçmuş, ışıltısız bakarak. Orada yaşamla ölüm arasındaki mesafe ortadan kalkmış, orada yaşamla ölüm birbirini anlatıyor, açıklıyor olmuştur. Ölümün rengi yaşama karışmıştır. Ölüm tüm akli, mantıki seçenekleri denemelerinizin sonuçsuz kalması sonrasında umut adına yaşamı yanına çağırmaktadır. Ölüm ritminde gelen bir yaşam, yaşam sayıtlısıyla sizi kuşatan bir ölüm duygusu sarmıştır benliğinizi. Burada ilginç bir savunma ve var olma mekanizması çalışır. Madem arada bir mesafe, madem bir renk farkı kalmamıştır, yaşamak adına ölüm bir umut ya da umutsuzluk olarak seçilir.Yorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 23-01-2006 )
Devamı...
HER İLE ÜNİVERSİTE HER EVE İNTERNET
Kullanıcı Oylama: / 15
Yazar kriterci   
08-01-2006
15 yeni üniversitenin kurulması ile ilgili bir girişim gündemdedir.
         Yeni üniversitelerin kuruluşunun gerekliliğini eğitimci-yazar, e. öğretim üyesi Doç. Dr.Veysi Erken’le değerlendirdik.
 
     Değerli hocam yeni üniversitelerinin kurulması ile ilgili tasarıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
       Yerinde ama eksik bir tasarı.
 
      Konuyu biraz açar mısınız? 
       Bilgi, bileni bilmeyene üstün kılan bir durumdur. Konuyu bu bağlamda gündeme taşırsak daha doğru olur.
      Bilen bilmeyenden daha üstün olduğuna göre herkesin üstünlük yarışında yer edinebilmesi gerekir. Hiç kimse bilgi edinme ve becerisini geliştirme hakkından mahrum bırakılmamalı. Kişinin bilgi edinme ve beceri geliştirme hakkından yoksun bırakılması zulümdür.
     Konuyu bu şekilde anladığımızda yeni üniversitelerin kurulması tasarısı yerinde bir girişimdir. Buna rağmen eksik bir girişimdir. Yeni üniversitelerin kuruluşu gündeme getirildiğine göre her ile bir üniversite kurulmalı ve bu konu gündemden çıkarılmalıdırYorum yazınız (0 Yorum)
Son Güncelleme ( 07-05-2010 )
Devamı...
<< İlk < Önceki 201 202 203 204 205 206 207 208 209 Sonraki > Son >>

Sonuç 2041 - 2050 Toplam: 2083


Advertisement

Anket
Kullanıcı Girişi
Kimler Çevrimiçi
Şuan 154 misafir çevrimiçi
Ziyaretçi Sayısı
31404930 Ziyaretçi
 
www.beyaz.net