25-03-2018
 
 
 
  :: Ana Menü
 
 
Son Eklenenler
 
Duyurular
AKIL İÇİN YOL BİRDİR

(THERE İS but
ONE WAY for REASON)
       
(linkleriSAĞ TIKLAYIN
lütfen)

Çanakkale Savaşı
konusunda Düşündüklerim
http://www.dailymotion.
com/video/x8zr78Şu görüntüye de
             bir bakın isterseniz

 
Önerdiğimiz sayfalar:
M. SAİD ÇEKMEGİL 
anısına
https://www.facebook.com/
groups/35152852543/?mul
ti_permalinks=1015385
0899667544&notif_t=grou
p_highlights&notif_id=147
2405452361090
Nuri BİRTEK
                kardeşimizin
(facebook sayfasından 
              ilginç tespitler)
https://www.facebook.
com/nuri.birtek
Raci DURCAN
                  kardeşimizin
(facebook sayfasından
             ilginç tahliller)
https://www.facebook.com
/raci.durcan?fref=tsMesut TORAMAN
                   kardeşimizin
(facebook sayfasından
dikkate değer görüşler)
https://www.facebook.
com/mesut.toraman.52

M. Selami Çekmegil 
                          kimdir!

    ____________________
BU SİTE
    Selami ÇEKMEGİL’in
Yeğenleri:
    MelikeTANBERK ve 
    Fatih ZEYVELİ'nin
 beyaz.net ekibi ile birlikte
      M.Said ÇEKMEGİL 
  anısına ARMAĞANIDIR!  


   Anasayfa
ÇOBAN KUR'AN'I ANLAR MI? (Sempozyumdan..) PDF Yazdır E-Posta
Kullanıcı Oylama: / 49
KötüÇok iyi 
Yazar M.Selami Çekmegil   
07-07-2004
Makale Ana Sayfası
ÇOBAN KUR'AN'I ANLAR MI? (Sempozyumdan..)
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Sayfa 6
Sayfa 7
Takdim: 
Image
Onu, en azından Çekmegil soyadından ve kendi ismiyle de tanıyorsunuz. Uzun uzun bir tanıtma yapmayacağım ben. Eserlerinden bahsetmek istiyorum. Kültür Bakanlığı'ndan çıkan 'Orwell’den Seçmeler' var, yine tercüme olan 'Uçurtma – Maugham’dan kısa Hikayeler' kitapları ile telif olan 'Tilki Tuzağı' ve en son bu yakında 'Kendimizi tartışmak' isimli eserlere imza atan Sayın Çekmegil Kriter Dergisi'nde editör olarak çalıştı ve birçok makaleye orada da imza attı. Ben kendisini buraya davet ediyorum. Efendim hoşgeldiniz.
Selami Çekmegil: Çoban Kur'an-ı anlar mı?
 
Evvela efendim, hepinizi en içten hürmetlerimle selamlamak istiyorum. Buraya davet edildiğim zaman bu kadar (çok sayıda) muhterem kardeşimle karşılaşacağımı düşünmemiştim. Özel bir çay partisinde müşterek dertlerimizi konuşacağımız bir meclis gibi düşünmüştüm. Fakat Elhamdülillah çok değerli heyetinizin, sizlerin karşısına çıkma imkanı verdiler bana. Sizin gibi muhterem bir camiayla tanışma imkanı verdiği için vakıf yönetimine  en içten hürmetlerimi arzediyorum. Bu vakıf yöneticilerinin çok değerli davetlerini bana ileten, Bursa'mızda varlığı bu şehre çok şeyler kazandırdığına emin olduğum Türkiye'nin büyük şairlerinden Metin Önal Mengüşoğlu kardeşime de bu mesajı bana ilettiği için çok teşekkür ederim...

 Aslında, burada süren toplantılar hakkında -geldikten sonra- bazı kanaatlar edindim. Ben bu muhterem heyete şimdiye kadar vakfın sürdürdüğü faaliyetler kalitesinde dökümanter ve çok bilimsel, iddialı bilgiler sunmak mevkiinde değilim. Ancak hepimizin kitabı olan Kur'an-ı Azimüşşan hakkında kanaatlarımızı tartışmak hususunda bir meclis oluşturacağı için, böyle bir mecliste tezekkür etmek, tefekkür etmek ibadetine erişmekten de büyük şeref duyuyorum. Konuşmam dökümanter bilgiler vermek yerine, Kur'an'la alakalı meselelerimizi tartışmak, tahlil etmek, düşünmek ve kendimize bir takım ipuçları elde ederek toplumsal hayatta kendimize şerefli bir yer edinmek düzeyinde kalacaktır.

 
Image
Sevgili arkadaşlarım, Kur'an bize bir rehberdir; hidayettir.*  Kur'an zaten, namzet olduğumuz kurtuluşumuzu kolaylaştırmak için Allah'ın indirdiği bir rahmettir. Onun için Kur'an'da bir takım detay hükümlerden, bir takım bize yönelik emirlerden, bir takım kıssalardan çok daha önemlisi  Kur'an'ın bize empoze ettiği 'yöntem' meselesidir. Kur'an bize hurafelerden arınmayı, heva ve hevese uymaktan kaçınmayı, bilimsel bir çizgide gerçeklere yönelmeyi telkin ediyor. Kur'an'ın en önemli özelliği budur. Ve bunu yaparken Kur'an'ı Kerim bize kıssalarla ibretler verdiği gibi, emir ve nehiyleriyle de bir takım direktifler veriyor ve yön çiziyor bizim için. Aşamayacağımız, tepemeyeceğimiz bir takım düsturları empoze ediyor. Bu özellikleri yitirmeksizin, bizim hayatta Kur'an'ın yöntemine müracaat ederek kurtuluşa ermemiz gerektiğini ve ancak onun yöntemiyle iflah olabileceğimizi düşünmemiz esas meselemiz olmalı diye düşünüyorum.
 
Yöntemsel karakteristik bu vasfını verdikten sonra Kur'an'ın bir de genel hitap tarzı üzerinde düşünmek istiyorum. Mesela açtığımız zaman Fatiha Süresi, kitabın anası gibi, bize bir takım ögeler veriyor ve ondan sonra Bakara süresinde hemen, bir takım kavramları bize telkin ediyor: Mütteki nedir, kafir nedir diyor? Münafık dediği iki yüzlü, hastalıklı insan tipi nedir diye bunların tarifini veriyor. Cennet,  cennete liyakat ve cehennem azabından kutuluş için düsturlara, önemli şeylere işaret ediyor. Bu vasıfları tanıtarak cenneti bize tasvir ediyor, cehennemin dehşetini haber veriyor ve arkadan bunları misallendirmek yolunu seçiyor.


Son Güncelleme ( 24-09-2016 )
< Önceki   Sonraki >


Advertisement

Anket
Kullanıcı Girişi
Kimler Çevrimiçi
Şuan 163 misafir çevrimiçi
Ziyaretçi Sayısı
31404975 Ziyaretçi
 
www.beyaz.net